
Steve Jobs som opera: Komponisten Mason Bates og librettisten Mark Campbell har laget en opera om Apple-grunnlegger Steve Jobs. Th (r)evolution of Steve Jobs kaller de den og den hadde premiere på Santa Fe-operaen nå i helga.
Det sentrale poenget i denne operaen er mennesket Steve Jobs: hvorfor er ikke geniale og skapende mennesker også mennesker som er gode på bunnen?
Gjennom sine visjoner skapte Jobs produkter som har gitt et nytt liv til millioner og har betydd mye for menneskeheten, særlig i data-alderens barndom da det var viktig å bryte ekspertenes sannsynlige kommende enevelde over data-alderen. Datamaskiner og mobiltelefoner er i dag allemannseie og ikke underlagt allvitende eksperter som det en stund så ut til å bli.
Men som menneske var Steve Jobs en tyrann, en autoritær utålelig type som til og med fikk sparken fra sitt eget selskap – for en stund.
Den enakters nitti minutter lange operaen skal senere i høst framføres på vestkysten i USA, bl.a. i San Fransisco.