Kulturnyheter

Mat, vin og landliv

Tove Haga: Mat, vin og landliv – Trugstad Gård, Aschehoug forlag 2004 216 sider

Haga_MatVinI landlige og naturskjønne omgivelser på Romerrike ligger idylliske Trugstad Gård, der Tove Haga driver sin egen restaurant med plass til over 80 gjester. Haga har etablert seg i det øvre skikt hva angår kokkekunst og hun har blitt tildelt tittelen “Årets villmarkskokk” for 10.gang dette året. Gården har vært i familiens eie i over 150 år og hennes nye praktfulle kokebok bærer preg av stolte og smaksrike tradisjoner.

Mat, vin og landliv” inneholder godt over 150 spennende oppskrifter med varierende vanskelighetsgrad. Boken er visuelt vakker med fotografier av Morten Brun, noe som bidrar til å trekke opp helhetsinntrykket. Pluss skal også Haga ha for at de fleste oppskriftene krever relativt få igredienser, noe som gjør det enklere å gi seg i kast med matlagningen. Det er godt at man ikke behøver å sette av en hel dag til innkjøp av råvarene! Haga imponerer da oppskriftene selv med enkle grep ofte munner ut i retter man kan kategorisere som gourmetretter, noe hennes hederlig omtale i “The Good Hotel Guide” og “Guide Michelin” beviser. 

Svakheten ved kokeboken er at tekstene i flere tilfeller er mangelfulle slik at de kan gå ut over matopplevelsen og sluttresultatet. De ulike råvarer presenteres ikke alltid i rett rekkefølge, eller enda verre; råvarene nevnes ikke i det hele tatt. I andre opplag antas det at feilene er rettet opp og man vil få en flott kokebok man kan bruke aktivt på kjøkkenet. Flere av rettene er utprøvd av Kulturspeilets skribent og de varmet veldig godt i høstmørket! Krepsehalesuppen anbefales på det varmeste! 

God lesning!

Sjekk også

Jord

En nærmest rabulistisk roman, spenstig og frittflyvende. Mattias Faldbakken: Vi er fem, Oktober forlag 2019, …

Kjøss meg i ræva

– Kjøss meg i ræva, sa Dag Solstad. Med et kraftuttrykk og en eksplosjon som …