Oslo Konserthus 11.10.2001 A Throw of Dice (Prapancha Pash) regi: Franz Osten, musikk: Nithin Sawhney Oslo-filharmonien dir.: Stephen Hussey, Nitin Sawhney – klaver og celesta, Nicky Wells – vokal, Aref Durvesh – tabla, Arshwin Krishnamurthy – indiske fløyter
Fra gårsdagens framføring
En ting kan i hvert fall slåes fast: Filmen A Throw of Dice er et ikke uvesentlig innlegg mot hasardspill. Men det er også en film laget utendet kvalmende stemplet av Bollywood over seg.
Franz Osten laget flere filmer fra India 1929-39 basert på det indiske eposet Mahabharata. Dette verket har flere tusen sider og er et av hovedpillarene i indisk diktning. Filmen ble senere restaurert og vist for første gang i ny versjon i 2008, denne gang med ny musikk av Nitin Sawhney. Det hører med til historien at regissøren ble fengslet av britiske myndigheter i 1939 fordi han tillhørte det tyske nazipartiet.
Filmen inkluderer bruk av et stort antall hester og elefanter. Tigre opptrer også. Men det mest imponertende er statisteriet. Flere hundre mennesker opptrer i de store massescenene.
Festivalen Film fra sør og Oslo-filharmonien samarbeidet om denne visningen. Filmen har nykomponert musikk av Nitin Sawhney og han deltok selv med flere indiske musikere på denne visningen.
Om vi ble nokså uberørt av det musikalske vakte en del av scenene i filmen stort inntrykk, særlig massescenene.
Men noen svoren tilhenger av indisk film blir vi ikke etter dette.
Ideen med film og levende musikk er ikke dum. Oslo-filharmonien har nå på en måte gått runden med Eisenstein/Sjostakovitsj-visningene som det absolutte høydepunktet. Men ennå gjenstår selve mesterverket: Eisensteins Ivan den grusomme med Prokofievs fantastiske musikk. Tør vi håpe?