Kulturnyheter

En krig – et ansikt

ALEXANDRA (Alexandra)
Russiusk-fransk film 2009
Galina Vishnevskaya, Vasily Shevtsov , Raisa Gichaeva, regi: Aleksandr Sokurov

Alexandra_2En gammel dame ankommer en jernbanestasjon og entrer et troppetransportgot med stort besvær. Hun føres til en militærleir hvor hun treffer sin sønnesønn som tjenestegjør der som offiser.

Alexandra_1Det er støvete og varmt. Støvet legger seg overalt og stadig henviser vår bestemor, babusjka, til det det blir “skitten”. Ingen stedsangivelser, ingen henvisning til hvor og når men du behøver ikke ha for stor fantasi for å gjette deg fram til at dette er et sted i utkanten av den russiske republikk et sted i Kaukasus, sannsynligvis i Tsjesjtenia.

Det er ingen moral eller politisk pekefinger i denne filmen uten et lengre parti helt mot slutten. Men sakte lar filmen gli inn at de russiske soldatenes nærvær er ubehagelig og sterkt uønsket. Faktisk til det nesten hatske, svarte øyne følger deg overalt. Sønderrevne bygninger, mennesker med blikk som sier det meste – vi er i et krigens inferno uten at action og smell preget krigsbildene.

Vi så filmen først og fremst fordi dne gamle damen, babusjkaen, spilles av 80 år gamle Galina Vishnevskaya. For noen tiår siden var hun en av verdens absolutt ledende sopraner, utvilsomt den fremste i daværende Sovjet. Hun var gift med cellisten Mstislav Rostropovitsj.

Alexandra_4Mye av filmen er laget rundt henne. Hennes ansiktsuttrykk brenner seg inne i deg i denne nesten dialogløse filmen. Hun registrerer elendigheten og ødeleggelsene rundt seg uten et ord. Med denne filmen gjør hun i en alder av åtti sin filmdebut – og det med ettertrykk. Imponerende!

Sjekk også

Hvite menn i Afrika

Nå ruller filmen over kinoene land og strand rundt. Det er en fortelling om to …

Sterkt og sjokkerende

Det er en film som nærmest slår tilskuerne i svime. Den er hard, sjokkerende og …