Kulturnyheter

En million kroner for interiørlandskap

Henie Onstad Kunstsenter, Høvikodden, 29. september – 20. november 2005
The Carnegie Art Award 2006 exhibition

Karin Mamma Andersson: Samla tankarna 2005
Karin Mamma Andersson: Samla tankarna 2005
Eggert Pétursson: Nafnlaus
Eggert Pétursson: Nafnlaus

Den svenske kunstneren Karin Mamma Andersson ble i dag tildelt Carnegies pris på en million svenske kroner for sine fortellende malerier. Det heter blant annet i juyens begrunnelse at ‘I lang tid var hennes kunstverk preget av en mytisk nordisk natur, men i de senere årene har interiørlandskapene overtatt med referanser til vår massemediale samtid.’

Det var H.M. Dronning Sonja som overrakte prisen.Prisen er en av de største innen kunstverdenen i dag. Det er investorbanken Carnegie som står bak.

Utstillingen vil bli hengende på Høvikodden i Oslo før den går ut til de nordiske landene. Også Nice i Frankrike og London vil få besøk av utstillingen.

Prisvinnere forøvrig var islandske Eggert Pétursson for sine blomsterbilder, Petra Lindholm og iranskfødte Sirous Namazi som nå er bosatt i Stockholm. Utstillere fra Norge var Josefine Lyche, Ole Jørgen Ness, Astrid Nondal og Kira Wager.

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …