Kulturnyheter

FRA KAFFEKANNER TIL KLÆR – en smakebit av fremtiden

Norsk Form 15. juni – 2.september 2001
UNG DESIGN 2001
Studentenes designbiennale

Ung_Design2001Tenker du på norsk design som tunge, trauste møbler i furu? Da er det på tide å revurdere din oppfatning. Norsk Form presenterer i disse dager unge norske designertalenter. Nærmere sagt studentenes designbiennale. Her blir studenter fra Norges Kunsthøyskoler presentert . (Kunsthøgskolen i Bergen (KHIB); Institutt for industridesign Arkitekthøgskolen i Oslo (AHO);
Høgskolen i Akershus (HIAK) – avd. for formgivning og produktdesign ; og Kunsthøgskolen i Oslo (KHIO) – avd. statens håndverks – og kunstindustriskole (SHKS).

Utstillingens formål er å presentere kunsthøyskolene, utdanningsmulighetene der og å vise litt av mangfoldet blant disse studentene. Studentene bidrar med 131 designideer og prototyper innenfor møbler, klær og kostyme, produktdesign og visuell kommunikasjon/ grafisk design. Utstillingslokalet er inndelt i fire seksjonerhvor hver av de fire skolene blir presentert med hver sin farge. Dette gjør utstillingen lett og oversiktlig å finne frem i. De forskjellige skolene blir lett å holde fra hverandre.

Nettopp mangfold, fantasifullhet og eksperimentelle former og materialer er stikkord for å karakterisere produktene. Dette preger spesielt møblene som blir presentert. Her eksisterer ikke tunge tradisjonelle norsk furumøbler – men enkel design i fantasifulle former og materialer som bl.a aluminium, stål, skumplast, lær, keramikk , plexiglass, betong og akryl. Ta en titt på Myrna Beckers “En serie stoler“. Kanskje du i fremtiden vil sitte på kjøkken/spisestuestoler hvor sete og rygg er laget av enten seljepinner, sykkelslanger eller plastrør? Eller hva sier du til en 
barstol i bølgende stål laget av Matilda Heggestad neste gang du er på by`n?

I disse kaffedrikkende tider er jo kaffekannen aktuell som aldri før. På utstilligen vises hele 28 stk i sitt slag laget av førsteårs studenter ved Institutt for industridesign ved Arkitekthøgskolen i Oslo. Her dominerer også de fantasifulle og eksperimentelle formene (og materialene). Det er lite som minner om den tradisjonelle kaffekannen hjemme hos mor. Mon tro om de er like morsomme i bruk som de er å se på?

For de klesinteresserte er det også noen godbiter. Her kan nevnes Siri Merete Larsens kandidateksamen: to antrekk i strikk og varme farver. Eller for de som har barn og liker friske farger, Anita Eriksen Zagurys hovedfagsoppgave: 4 barneantrekk.

Ellers er det et mangfold av produkter som preger utstillingen. Innen området visuell kommunikasjon kan du også se musikkvideoen “Profil for et rockeband“, fremtidens visittkort, plakater, novelle- og barnebokillustrasjoner, et webprosjekt, en selvlysende veske og mye mer.

Utstillingen er vel verdt et besøk. Både som inspirasjon og for å få en smakebit av hva fremtidens norske designere kan by på. Så får tiden vise om disse studentene vil komme til å prege våre norske hjem.

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …