Ramme Gård 24.6.2001 Mozart, Richard Strauss, Schubert
Ole Bøhn, Rasmus Hagerup Heggedal, Mark Tukh, Marius Flatby, Jan Koop, Andrjei Majewski, Preben Folkmar Andersen, Terje Aadne

Petter Olsen åpner sine dører til sitt private Ramme Gård på Hvitsten, og dermed kan arrangøren Wessel Akademiet med støtte fra Akershus Fylkeskommune, Vestby Kommune og åtte sponsorer ønske velkommen til sommerkonserter i barokkhagen på Hvitsten.
I år sto Mozart, Richard Strauss og Franz Schubert på programmet på midtsommerkonsertene som etterhvert begynner å bli en tradisjon i friluftsteateret på Ramme Gård. Et kammerorkester bestående av åtte solister fra Den Norske Operas Orkester, med konsertmester Ole Böhn i spissen, fremførte konsertene fredag 22. og søndag 24. juni.

Kulturspeilet overvar konserten søndag kveld, en i utgangspunktet unorsk opplevelse som etterhvert ble ganske norsk allikevel. Petter Olsen hadde disse kveldene gjort sin barokkhage Havlyst “open to the public”, og man kan bli ganske imponert over hva man har fått til i terrassehagene på Hvitsten.
Med det for øyet å gjenskape en europeisk tradisjon om “den forskjønnede bondegården”, har et kulturlandskap tatt form med nyttevekster og prydvekster i dertil anlagte terrassehager med statuer, små templer, fontener, bassenger, urtehager, vingård, lysthus, pagoder og ikke minst et friluftsteater. Hageanlegget Havlyst tar utgangspunkt i de opprinnelige bygningene i sveitserstil med våningshus og lysthus og et utvilsomt eldre hageanlegg, og utnytter på en både effektiv og estetisk måte helningen i terrenget ned mot sjøen.

Havlyst var åpent for publikum to timer i forkant av konsertene, og arrangørene hadde lagt alt til rette for en hyggelig opplevelse med salg av forfriskninger samt at publikum gjennom annonsene var invitert til picnic i hagen før konserten.
Da tilhørerne benket seg i friluftsteateret etter en eksepsjonelt varm sommerdag søndag kveld, truet noen rengtunge skyer arrangementet, men ved hjelp av en en presenning over scenen og genistreken med plexiglass bak det grønne gitterverket som dannet scenens bakvegg, hadde man samtidig sikret akustikken og gardert seg mot regndråper på konsertmesterens 200 år gamle fiolin. At regndråpene etter pausen gjorde alvor av seg, gjorde bare arrangementet enda mer sjarmerende, i og med at familien Olsens to hunder ustanselig svinset mellom bena på musikerne, og reggdråpene etterhvert lokket publikum til å benke seg rundt orkesteret på scenegulvet.

Ingen lot seg skremme av konsertens åpningsnummer, Eine kleine Nachtmusik, fremført i kammerversjon. Dernest fulgte Richard Strauss’ egen forkortede kammerversjon av orkesterverket Till Eulenspiegel lustige Streiche som han hadde navngitt Till Eulenspiegel einmal anders. Konserten ble avsluttet med Franz Schuberts timelange oktett i F-dur D 803.

Problemene med utendørskonserter kan nettopp være at de er utendørs. Her hadde man løst problemet ved at utformingen av sceneplassen ga rom for tilfredsstillende akustikk. Noe tydelig ble det kanskje allikevel, fordi Mozart laget sin kammerversjon av sitt mest spilte verk for kvintettstørrelse inneholdende kontrabass og cello, noe som lett skaper en fremtredende bass-dominans.
Dette til tross, det er elskelig musikk som så avgjort finner sitt publikum når den framføres.
Richard Strauss’ Till Eulenspiegel einmal anders var laget for en uvandt oktettversjon med horn, klarinett og fagott i tillegg til strykerne. Resultatet ble så avgjort forskjellig fra orkesterversjonen, men med de glade og lystige tonene i behold. En fin adspredelse i barokkhagen!
Problemene oppsto med Schuberts oktett. Vi var til tider redd det småduskende regnet ville stoppe framførelsen – men presenningen holdt og Schubert viste seg fra en dels overraskende og morsom side med uvandte kombinasjoner. Særlig siste satsen satt som et skudd.
Det private friluftsteateret Havlyst på Ramme Gård er bygget for 200-300 tilskuere, og med et åpent arrangement som etterhvert tegner til å bli en årviss tradisjon, er dette et eksempel som man bare kan håpe vil friste noen med de samme muligheter til etterfølgelse.