Vinternattfestival Nasjonalgalleriet 28.2.2001 Bach, Françaix, Terje Winther, Stravinskij, Auric, Ravel, musikere fra Det Norske Kammerorkester, Terje Tønnesen
Da gjestesolisten Fabio Biondi måtte melde forfall steppet Terje Tønnesen inn på uhyre kort varsel. Han åpnet konserten med satser for fiolinsolo av Bach som han introduserte med å si at det første var “slik man spiller Bach” mens det andre var “en kamp med en bluesdemon og musikernes forsøk på å komme tilbake til Bach.” Dette var en ny vri som både var interessant.
Jean Françaix’ Divertissement ble spilt med engasjement og avsluttet med humør.
Oboisten Erik Niord Larsen framførte Terje Winthers verk Tanis fra 1995 hvor han spilte en type dialog/duett med en lydcollage av variert sammensetning, dels repeterende. Lydcollagen var for dominerende i forhold til obospillet.
Hans Christian Bræin framførte tre korte klarinettstykker av Stravinskij med tempo og presisjon.
Ravels sonate for fiolin og cello ble spilt med innlevelse og engasjement.