Kulturnyheter

Kunst i konflikt

Rolf Groven: Donald Trump

Rolf Groven har i mange år forarget noen og gledet oss andre med sine bilder. Ofte sylskarpe og krasse kommentarer til norsk politikk, i særdeleshet mot kristent hykleri og dobbeltmoral. Noen av hans bilder fra EF-kampen i 1972 er nærmest blitt for ikoner å regne. De brukes gjerne i leksikon og lærebøker – også internasjonalt – for å illustrere den politiske situasjonen i Norge.

Dette er noen av grunnene til at han ikke er helt comme-il-faut på åsen for å si det slik. Også store deler av det som kaller seg seriøst kunstmiljø vender tommelen ned for hans ofte grov-kornete komikk og karrikaturer. Han tar gjerne i bruk kjente motiver for å stille uttrykket ‘på tvers’.

Rådhusgalleriet 14.1. – 28.1.1017 Kunst i konflikt, Rolf Groven, Lasse Efskind og Tilla Dahlstrøm.

Rolf Groven: Liten gutt på strand

Han bruker ofte stor plass med sine bilder, både i uttrykk og form. Bildene kan ta store flater.

Så også her. Hans bilde av Donald Trump er sånn sett ikke noe småtteri. Synd han ikke gikk helt ut for å vise at alt ikke er smått med den nye presidenten, som han skryter av. Inntrykk gjør også hans bilde fra flyktningesituasjonen på stranda i Middelhavet.

Dahlstrøm: Pussy Riot

Lasse Efskind og Tilla Dahlstrøm viser også bilder under samme tema, Kunst i konflikt. Lasse Efskind er mest kjent som tidligere skøyteløper og verdensrekordholder. Men han har bak seg også stor aktivitet både i politikken og på kunstfronten. Hans tegninger og akvareller på denne utstillingen gjenspeiler politikk, skøyter og hans erfaring som lege i Afrika.

Tilla Dahlstrøm tilhører kunstmiljøet på Fornebu (GFK) og har stilt ut en rekke ganger. Hennes tema denne gangen er “Kvinner i verden, psykens skrekk-kabinett og engler, fins de?”

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …