Wallace & Gromit and the Curse of the Were-rabbit / Varulvkaninens Forbannelse
Britisk animasjon fra 2005
Regi: Nick Park, Steve Box
Originale stemmer: Peter Sallis, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes og Peter Kay
Norske stemmer: Karl Sundby, Guri Schanke, Øyvind B. Lyse
Produksjonsselskap: DreamWorks / Aardman Distribusjon: United International Picture Lengde: 1 t. 30 min. Sensur: Tillatt for alle
Det er grønnsak-hysteri i Wallace’s sitt nabolag: Folk er svært opptatt av hagene sine, og alle ønsker å vinne kåringen av byens største grønnsak. Den godhjertede Wallace og hans loyale hund, Gromit, har samtidig startet skadedyrfirmaet “Anti-pesto”. De spesialiserer seg på å holde sultne, små kaniner unna folks hager. Men det blir virkelig problemer for vennene våre, når et digert monster begynner å terrorisere nabolaget. Hver natt tramper monsteret i stykker hagene og spiser (de nærmest hellige) grønnsakene. Grønnsak-konkurransens vertinne, Lady Tottington, hyrer Wallace og Gromit til å redde tevlingen og til å fange monsteret. Men de får konkurranse av jegeren Victor Quartermaine, som ønsker å få all æren og gifte seg med Lady Tottington.
Det er fem år siden regissør Nick Park gav oss den mesterlige Chicken Run (Flukten Fra Hønsegården). Nå er han endelig tilbake med en ny helaftens spillefilm. Curse of the Were-Rabbit er den fjerde filmen om oppfinneren Wallace og hunden Gromit.
Sammen har de to gode vennene funnet ost på månen, fanget en pingvin-tyv og reddet en saueflokk fra å bli hundemat. De tidligere Wallace & Gromit-filmene – Grand Day Out, The Wrong Trousers og A Close Shave var bare halvtimes-filmer, men Curse of the Were-Rabbit er en ekte fullengdes spillefilm.
Curse of the Were-Rabbit er bra laget, spennende og utrolig morsom. Filmen er ment spesielt for de yngre, men passer for alle. Ett blikk på figurenes store øyne, og du er hekta – uansett alder. Denne Wallace & Gromit-filmen har en grøsser-stemning, og refererer ofte til kult-klassikere som Frankenstein (1931), King Kong (1933) og An American Werewolf in London (1981), men ivaretar også den britiske humoren, den barnevennlige tonen og den varme stemningen fra de tidligere Wallace & Gromit-filmene.
Filmen er lagd på gamlemåten, og det er nok derfor vi har måttet vente så lenge på en ny Wallace & Gromit-fim. Det er tross alt “Stop-motion”, ingen dataeffekter, og alle figurene er lagd av leire. Regissør Nick Parkhar vunnet Oscar tre ganger for sine fabelaktige figurer, og han ble først kjent for kortfilm-serien Creature Comforts (1989).
Sjarmerende og morsom fra start til slutt – du vil garantert like Curse of the Were-Rabbit. Og har du ikke sett de andre Wallace & Gromit-filmene, bør du skaffe deg DVD’en – Den inneholder alle tre filmene!