Trefoldighetskirken 8.12.2001 Michael Haydn: Pastorella (Julen 1766), Corelli: Concerto grosso op. 6 nr. 8 (Julekonserten), Mozart: Exsultate Jubilate, Symfoni nr. 41 ‘Jupiter’, Den Norske Operas kor og orkester, Marita Kvarving Solberg – sopran, dir.: Paul McCreesh
Den Norske Operas årlige julekonsert ble avholdt i Trefoldighetskirken. I år gjestet den kjente dirigenten Paul McCreesh. Programmet besto av flere verk som ofte fremføres i tilknytning til julen.
Det åpnet med Michael Haydns (1737 – 1806), en fetter av Joseph, Pastorella. Verket ble etterfulgt av Corellis Concerto grosso som kalles Julekonserten, en av barokkens kjente komponister som spilles ofte. Det er et verk en kunne betages av i dets mange varierte satser.
Mozarts Exultate jubilate ble framført av sopranen Marita Kvarving Solberg med en varm, sikker og klangfull tone som utfoldet seg i kirkerommet, et verk en kan drømme seg bort i. Etter pause fikk vi høre Mozarts Jupiter-symfoni.
Den ble livlig fremført under stødig ledelse av Paul McCreesh. Det var en rytmisk og medrivende versjon vi fikk høre. Det var nesten full kirke og begeistret publikum, deilig med slik musikk i mørketiden!