Kulturnyheter

Rottenetter uten rotter

Rottenetter
Norsk film fra 2009 

Christian Rubeck, Fridtjov Såheim, Kristoffer Joner, Silje Salomonsen, Vegar Hoel, Espen Hana, Glenn Andrè Kaada, Eivin Nilsen Salthe, Knut Robberstad, Hans Petter Moland, Egil Birkeland, Regi: Arild Østin Ommundsen

Rottenetter_eDet er et aktuelt tema de unge filmskaperne fra Stavanger har valgt seg for denne filmen. Finanshaienes krumspring og mer eller mindre kyniske spekulasjon ligger ofte nær eller langt over i det kriminelle og helt klart over grensen for det alment godtatte menneskelige. Vi har sett altfor mange saker de siste årene, som eksempelvis Bahr-saken, men nesten daglig fyller media oss med beretninger om disse finanshaienes mange mer eller mindre lovlige krumspring.

Rottenetter_fMen resultatet med denne filmen står dessverre ikke i stil med intensjonene. Filmen som sådan gir oss ikke det grøsset som et slik tema burde ha fortjent. Finanshaienes framferd gir oss ikke det lille sjokket vi hadde forventet.

Rottenetter_bSkuespillerne må framheves for i hvert fall å gå disse menneskene nærmere på klingen. De styler seg opp i sine slips, hvite skjorter og polerte kinn. Men til selve historien lykkes ikke filmen.

Sagen er en overmåte kynisk og lite sympatisk fisk av en spekulant. Unge Johnny får begynne hos ham og er i starten mest opptatt av sin karriere og tjene mye penger ganske fort. Men et møte med tidligere ansatte på en oljeplatform som Sagen drev, blant annet hans bror, viser at Sagen bygde opp sin formue på mer eller mindre med vitende om at han ødela andre menneskers helse.

Filmer med sterk lokal Stavanger-dialekt bør av hensyn til stivbeinte østlendinger som undertegnete med fordel tekstes. Det er kanskje grunnen til at mye av filmen seilte forbi meg, det var ikke mulig å få med seg av hva som ble sagt mange ganger.

Sjekk også

Hvite menn i Afrika

Nå ruller filmen over kinoene land og strand rundt. Det er en fortelling om to …

Sterkt og sjokkerende

Det er en film som nærmest slår tilskuerne i svime. Den er hard, sjokkerende og …