Universitetets Aula 14.5.2002 Corelli: Concerto grosso op. 6 nr. 2 F-dur, Castello: Sonate for fiolin solo fra Libro secondo, Usper: Canzona a 8, Castello: Sonata per stromenti d’arco, Marini: Balletti II fra op. 2, Marini: Sonate a 3 in eco o. 8, Cavalli: Sonata a 8, Tippett: Fantasia Concertanta over et tema av Corelli, Det Norske Kammerorkester, Andrew Manze – fiolin, dir.: Andrew Manze

Andrew Manze er kjent i Norge fra før gjennom sin deltagelse i fjorårets Risør-festival og festspillene i Bergen for to år siden.
Orkesteret var under ledelse av ham som solist på fiolin, markerte seg umiddelbart i sin fremførelse av kveldens første verk, Corellis Concerto grosso op. 6-2 med en spilleglede og formidlingsevne som for en publikummer er en nytelse å oppleve og det ble stormende applaus.
Manze orienterte om barokken og litt om de ulike komponistene samt hvordan denne musikken trolig ble fremført og brukt. Komponistene spenner over tiden fra 1587 til 1713 og programmet var bare barokk og tidligere bortsett fra det siste verket av Michael Tippett er en fantasi skrevet som en hylling av Corelli i 1953 med et tema av ham.
De ulike stykkene ble spilt med varierende besetning, fra fullt orkester til kvartett, dels ut fra hva som var vanlig, dels en demonstrasjon på hvordan man utvider besetningen. Alt ble spilt med et engasjement og ytterst kommuniserende.
Publikums applaus var så langvarig at orkesteret kvitterte med et fresende Bach-stykke som igjen fikk kjempeapplaus og ble kvittert med nok et lite melodiøst verk. Det er ikke ofte mnan oppplever en slik frydefull konsert som løfter og tilfører oss både kunnskap og genuin musikalsk nytelse.