Vår, sommer, høst, vinter… og vår ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom) koreansk film 2004
Oh Young-Su, Kim Ki-Duk, Kim Young-Min, Seo Jae-Kyung, Kim Jong-Ho, Ha Yeo-Jin, Kim Jung-Young, Ji Dae-Han, Choi Min, Park Ji-A, Song Min-Young Regi: Kim Ki-Duk
Dette er en film som stemmer deg til ro. Handlingen er svært enkel. Det er ingen spenningsintrige. Noen spektakulære landskapsscener stemmer filmens tone ned. Filmen følger en person gjennom flere stadier i livet – symbolisert ved årstider. Hvordan skal man finne fred og forsakelse i pakt med seg selv?
En gutt vokser opp med en eldre munk. Som gutter flest er han full av spillopper. En av dem er å feste dyr og fisker til steiner. Munken forteller ham at han ikke kan gjøre slik. Dør et av dyrene som følge av dette vil han bære en stein i sitt hjerte resten av livet.
Denne steinen blir en symbolsk byrde for ham senere i livet.
Det går noen år. Femåringen er blitt ungdom. En ung pike kommer til munken for å bli helbredet fra en sykdom. Det går som det går mellom to unge. Den unge gutten drar ut for å se henne, men hun har funnet en annen. Han kontrollerer ikke seg selv, tar livet av henne og flykter så tilbake til den gamle munken. Munken foreskriver hvordan han med tålmodighet kan finne fred med seg selv.
Politiet kommer for å hente ham.
Det går noen tid. Den gamle munken dør. Ungdommen – den voksne mannen spilles nå av instruktøren Kim Ki-Duk – vi tidligere møtte i filmen kommer tilbake og fordyper seg i meditasjon og kampkunst. Han drar sin byrde, en tung stein, etter seg opp til den høyeste toppen. En liten gutt kommer til ham. Våren kan starte på nytt.
Bildene er enkle. Handlingen er minimal. Likevel gjør filmen et stort inntrykk.
Det var rart å komme ut i Oslos desember etter å ha sett denne filmen. Frosten virket ikke påtrengende og rådhusklokkenes spede klemt lød som buddhistiske klokker.
Slik skal en film virke. Den skal få deg til å se og oppleve ting på en ny måte.