Kulturnyheter

Solid Blomstedt

Oslo Konserthus 8.10.2008 Haydn: Symfoni nr. 101 ’Klokken’, Brahms: Symfoni nr. 1 Oslo-filharmonien, Herbert Blomstedt – dirigent

Blomstedt_210906CHøydepunktet ved denne konserten var utvilsomt Brahms. Her fikk vi bredde, fylde og et solid trøkk i de sterke partiene. Det var tydelig at orkesteret var engasjert i å framføre denne symfonien. Og Herbert Blomstedt trivdes godt oppe på podiet. Det var en nærhet mellom dirigent og orkester som gjorde utslag i et varmt spill.

Framføringen førte også til langvarig stående applaus fra et begeistret publikum. De mange framkallingene resulterte i et ekstra-nummer fra orkesteret. Herbert Blomstedt måtte ta med orkesteret ut da applausen satte inn igjen for i det hele tatt å få en avslutning.

I Haydns ‘klokkesymfoni’ sto han midt inne i orkesteret og dirigerte, som en del av orkesteret. Ellers må jeg si at ‘klokkeslagene’ tilHaydn ble litt repeterende, som tilhører ble dette uten nødvendig variasjon.

 

Sjekk også

Gedigent storslagent

Her gjeldet det å være forsiktlig med supertlativene. For det var full opplevelse på Operaen …

Nytelse

En forsmak på turneen: Oslo-filharmonien står foran en stor Europa-turne i sin jubileumssesong og Griegs …