Kulturnyheter

Tettpakket operahøst i Stockholm

Kungliga Operan, StockholmMozart: Figaros Bröllop
Stockholmsoperan 23. oktober 2005, Med: Johan Edholm, Hilde Leidland, Anders Larsson, Hillevi Martinpelto, Niklas Björling Rygert, Lennart Forsén, Eva Pilat, Susann Vegh, Musikalsk ledelse: Stefan Klingele, regi: Knut Hendriksen

Hilde Leidland som Susanna, forestillingsbilder: ©Alexander Kenney/Kungliga Operan
Hilde Leidland som Susanna, forestillingsbilder: ©Alexander Kenney/Kungliga Operan

For dem som har tid og lyst til en operahøst spekket med operalitteraturens høydepunkter, er sesongens program på Stockholmsoperan et glimrende tilbud. I tillegg er dette ærverdige operahuset en opplevelse i seg selv.

Figaros BršllopDette nyklassisistiske, fransk inspirerte operahuset fra 1898 kan med rette kalles “lille Paris-Operaen” og er det eldste operahuset i full virksomhet vi har i Skandinavia. Enda 100 år tidligere lå Operaen som kong Gustav III fikk bygget på samme stedet ved Gustav Adolfs torg, vakkert plassert ved kanalen tvers ovenfor Riksdagsbygningen. Her ble kong Gustav III myrdet i sitt eget teater på et maskeradeball den 16. mars 1792, en hendelse som er blitt skrevet inn i operahistorien i forestillingen “Maskeballet” av Verdi.

Disse historiske perspektiver gjør at Stockholmsoperan nå er inne i sin 233. sesong som svensk nasjonalscene for opera og ballet. Den historisk tunge teaterinstitusjonen feirer den noe eldre Mozarts 250-årsjubileum med både Figaros Bryllup og Tryllefløyten på programmet denne sesongen. I tillegg står på programmet både Rhingullet og Valkyrien av Wagner,  Manon Lescaut og Tosca av Puccini, Verdis Trubaduren, Tsjaikovskis Eugen OneginElskovsdrikken såvel som Maria Stuardaav Donizetti, Norma (Bellini), Salome (Richard Strauss), Carmen(Bizet), Werther av Jules Massenet, samt dobbeltforestillingen Cavalleria Rusticana (Mascagni) og Bajazzo (Leoncavallo).

Figaros BršllopPå ballettprogrammet finner vi både nytt og gammelt, Dreamland av Matjash Mrozewski, TristanPippi LangstrømpeNøtteknekkerenPeer GyntLägenhet (Mats Ek) og La Bayadère.

Forestillingene spilles i stor grad spredd over hele sesongen, så på noen dagers opphold i Stockholm kan man få med seg flere forskjellige forestillinger.

Kulturspeilet hadde gleden av å overvære en forestilling av Figaros Bryllup som på alle måter var så bra som den kan bli. Selv om den var en reprise med så mye som 150 forestillinger bak seg av denne produksjonen, var scenografien frisk og fantasifull og regien engasjert og sprudlende. Sterke sangstemmer og bra skuespill fra solistenes side – som alle var husets egne – og ikke minst et inspirert orkester under ledelse av Stefan Kingele – gjorde forestillingen til en virkelig opera-fest.

Nærmere informasjon om Kungliga Operan i Stockholm finner man på deres hjemmeside www.operan.se.

Sjekk også

Fett asså

Fett asså! Ja, det er vår dom tross vedvarende buing fra salen under applausen. For …

Monumental Aida på Oscarsborg

Aida, opera av Giuseppe Verdi. Uroppført i Kairo1871 Spilles på OscarsborgOperaen 14.-24.august 2019 Aida: Birgitte …