En reise til Kandahar (Sagar é Ghandehar)
regi: Mohsen Makhmalbaf
Iran/Frankrike 2001
norsk premiere 23.11.2001
Omsider har den etterhvert internasjonalt kjente iranske filmen Kandahar fått ordinær kinovisning i Norge. Den vant den ekumeniske prisen på årets Cannes-festival og har blitt vist verden over med stor publlikumsinteresse.
Bakgrunnen for filmen er den unge kvinnen Nafas som er journalist og oppvokst i Kanada, flyktet med sin familie fra Afganistan, men hennes søster ble skadet av en landmine og måtte være igjen sammen med faren som senere døde. For flere måneder siden fikk Nafas et utsmuglet brev om at søsteren planlegger å ta livet av seg under siste solformørkelse i milleniet da hun opplever taliban-regimet som så livshemmende at hun ser ingen grunn til å leve.
Nafas – navnet betyr ‘å puste’ – har i flere måneder prøvd å komme seg inn i Afganistan, noe som blir gjort umulig fordi hun er kvinne, skriver om kvinnesaker og er journalist. Hun oppsøker flyktninger i Iran og får en avtale om å følge med en familie som fjerde kone inn i Afganistan. De blir overfalt og frarøvet alle sine eiendeler. Det er kun tre dager igjen til solformørkelsen og familien drar tilbake til Iran, hun prøver å komme seg videre alene, tre dagsmarsjer fra Kandahar.
Hun betaler en gutt som skal være veiviser, blir dårlig, kommer til en landsby til lege som tilbyr seg å hjelpe henne. Her ser vi hvordan en undersøkelse foregår med utspørring bak et klede med et barn som mellomperson. Det viser seg at han er en farget amerikaner som dro til Afganistan for å søke Gud, slåss mot russerne, siden fortsatte kampen med ulike afganske grupper innbyrdes, inntil han innså at det eneste kan kunne gjøre var å hjelpe landsbybefolkningen med sine kunnskaper.
Vi møter hele tiden den enorme kontrollen, farene, usikkerheten og nøden og fortvilelsen disse menneskene lever under på en slik måte at vi også føler oss innestengt i burkaen – det heldekkende plagget som kvinnene må iføre seg. Filmen er basert dels på en sann historie, dels grundige undersøkelser blant flyktninger i Iran og hemmelig i Afganistan av den iranske filmmannen Mohsen Makhmalbaf. Han makter å beskrive dette totalt innestengte, mangel på frihet parret med redsel, det å aldri vite hva som skjer ned deg.