Kulturnyheter

Arne Bendik Sjur

Galleri 27 3.4. – 4.5.2003
Arne Bendik Sjur

Foto: Helge Hansen
Foto: Helge Hansen

Arne Bendik Sjur (1941) debuterte i 1967 og har i løpet av disse 36 årene hatt en rekke utstillinger og vært spesielt knyttet til Galleri 27 hvor han har stilt ut med jevne mellomrom. 

De som har fulgt hans kunstneriske uttrykk har lært å sette pris på hans skikkelighet, spesielt hans arbeider utført med koldnål.

Arne Bendik Sjur har i en årrekke arbeidet med serier hvor han tar for seg alvolige temaer som kjempende relasjoner mellom mann og kvinne, sterke følelsesmessige uttrykk som angst og livets kamp med fødsel, aldring og død. 

Han bruker ofte seg selv som modell i ulike utgaver. I tillegg har han tegninger av dyr og mennesker han har observert i ulike miljøer.

På denne utstillingen viser han 71 arbeider. Serien Natten fyller meg med skrekk – og glede viser en skjellettaktig skikkelse med et hode som dels er et kranie mot ulike sort-tonete bakgrunner.

Endring av en fars ansikt viser han aldringsprossen som avsluttes med et ansikt som ligger nær opp til hans eget. 

Videre ser vi serier med studier av fugl, mus, flaggermus samt barneportretter og motiver av gamle koner.

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …