Det Norske Teatret 10.3.2004 Zero Visibility Corp.: …It’s only a rehearsal, kor.: Ina Christel Johannessen
Et gjestespill fra Zero Visibility Corp. på Det Norske Teatret, en frigruppe som nå har eksistert i flere år og levert en rekke ulike forestillinger.
Den erfarne koreografen Ina Christel Johannessen har denne gangen tatt for seg et utdrag av en tekst av den klassiske forfatteren Ovid hvor han refererer den gamle greske myten om jegeren Actaeon som på utflukt med sine hunder kommer over jaktgudinnen Arthemis i det hun bader naken. Han straffes øyeblikkelig med å bli omskapt til en hjort og kan derved ikke gjøre seg forstått for sine trofaste jakthunder som ser ham som et bytte, kaster seg over ham og river ham i stykker til døde.
Det er to dansere, en mann og en kvinne, og forestillingen innledes med et soloparti med den franske danseren Dimitri Jourde hvor han hiver seg ut i et fyrverkeri av plastisk akrobatiske trinn, sprang og gulvrelaterte øvelser som for et vanlig menneske er umulig å forstå kan gjennomføres. Han har en letthet og styrke som gjør at han klarer å gjennomføre disse halsbrekkende partiene slik at man blir helt bergtatt og iakttar dette med en forbauset undring.
Videre i forestilllingen veksler han og Line Tørmoen med solopartier, paralelldans og sekvenser med samdans som også er av en nesten ufattelig koreografisk karakter. Dette gjøres med en presisjon og lekenhet, humor og alvor som bare er ren nytelse. Jeg har sjelden eller aldri sett noe liknende.
Mot slutten av forestillingen forteller Dimitri Jourde på heftig fransk i stilisert positur Ovids historie. Vi får den kjapt oversatt og får oppleve et nytt parti med fantastiske danseopplevelser. Benytt denne anledning til å se denne fantastiske dansen!