Kunstnerforbundet 8.2. – 2.3.2003
Eva Berge maleri Paul Brand akvarell Ellen Hansen tekstil

Eva Berge har kalt sin utstilling Det er morgen, slukk lampen. Her viser hun 12 malerier i olje på lerret i varierende formater opp til 200 x 200. Bildene er malt i løpet av de to siste årene. Flere av motivene og bildenes tekster henviser til det religiøse. Til tross for konkrete titler er flere av bildene rent visuelt abstrakte i sin utforming. I andre kombinerer hun det stiliserte lett naivistisk figurative med bakgrunner hvor billedflaten er dekket av ulike former i ulike farver. I flere av maleriene viser hun en farvebruk som gir uttrykk for hennes konkrete titler. Verket Korset er formet av myriader av prikker på dyp burgunder bunn.
Paul Brand har gjennom mange år markert seg med sine stilsikre bilder. Denne gangen viser han atten bilder utført i akvarell, silketrykk og plexiglass. De er malt i perioden 1998 – 2002. Bildene er i ulike formater opp til 175 x 175. Det som er gjennomgående i Brands arbeider er hans variasjoner over en geometriske inndeling av billedflaten fra enkle striper til kompliserte oppdelinger med visse lineære føringer. I mange av bildene viser han spenningen innen grå-beige farvenyanser, andre bilder spruter av farvesterke uttrykk. Flere av bildene er organisert i serier.
Tekstilkunstneren Ellen Hansen viser med sine tre store vevarbeider i formater opp til 180 x 300 x 90 at nylonfilament (tynne nylontråder) gir et spennende resultat. Trådene er i flere farver og ved belysning og når man beveger seg rundt arbeidene skinner og skimrer det i dem. I et av arbeidene har hun sydd sammen små nylonvolumer solk at det blir en skulpturell virkning. Et enormt arbeid, et nydelig resultat!