Kulturnyheter

Høståpning i Kunstnerforbundet

Kunstnerforbundet 21.8. – 21.9.2003
Bjørn Carlsen: nye malerier, Terje Roalkvam: skulpturer, Jens Hauge: “Utsiktspunkt og gøymestad” små fotos, Gunnhild Tjåland: objekter i sølv; korpus og armringer

Bjørn Carlsen
Bjørn Carlsen

Høstsesongen åpner med bravur i Kunstnerforbundet med ti nye store malerier av Bjørn Carlsen, fjorten skulpturer av Terje Roaldkvam, flere serier fotografier av Jens Hauge og tretten objekter i sølv av Gunnhild Tjåland.

Terje Roaldkvam
Terje Roaldkvam

Bjørn Carlsen har nå etablert seg som en av de mest interessante samtidskunstnerne og med disse bildene befestiger han sin stilling i sitt prosjekt med å undersøke dimensjonen mellom det grotesk voldelig tragiske og det frigjørende. Bildene viser både en burlesk lekenhet med sine temaer samt et dypt alvor. Han er en mester rent koloristisk og setter kraftige farver og kontraster mot hverandre i de store billedflatene som omgir hans figurer med dels menneskelige, dels fantasifulle elementer som han kombinerer med dyr og amorfe figurasjoner. Det blir alltid en spenning i hans bilder som gir en rekke muligheter for tolkning, følelsesreaksjoner og meddiktning. 

I tillegg viser han åtte pasteller.

Gunhild Tjåland
Gunhild Tjåland

Terje Roaldkvam presenterer i denne utstillingen tolv arbeider i en serie kalt Diviso. Disse består av større og mindre geometriske former hvor han bruker sirkel, rektangler, trekanter og halvsirkler som utgangspunkt for kombinasjonen alumunium med en rekke steinsorter samt tre og kork, de største i formater opp til 75 X 150. Terje Roaldkvam viser med disse sammenstillingene spennet mellom det naturgitte og det menneskeformete. Dette skaper i endel av arbeidene et interessant og visuelt stilsikkert uttrykk.

Jens Hauge kaller sin utstilling “Utsiktspunkt og gøymestad”, sort-hvitt fotografier i formater opp til 43 x 53 hvor han har laget tre serier som tar for seg barns hytter og byggverk på bakken og i i trær, og disse viser med stor bredde hvor fantasifulle og oppfinnsomme disse kan være. Nettopp behovet forf et eget sted og mulighet for å utforme dette er fint visualisert. 

Gunnhild Tjåland bygger opp med tynn sølvtråd former, boller, sylindre og armringer, alle med ulike grunnelementer som hun repeterer som en byggesten. Dette gir en fantastisk luftig vakker overflate som kan minne om forenklete “snøkrystaller”.

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …