Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst 20.10.2002 – 05.01.2003 JENS JOHANNESSEN – Allegori – malerier 1998 – 2002
Maleren Jens Johannessen (f. 1934 Orkdal) har gjennom en årrekke imponert og fascinert publikummere med sine særpreget malerier. De som har fulgt ham opp gjennom årene har erfart hvordan han i sin bearbeiding av lerretene frembringer et mangfold av uttrykk i billedflatene hvor deler og utsnitt er et så markant at de kan stå som selvstendige arbeider.
Jens Johannessen har sin kunstfaglige utdanning fra Trondhjem og Oslo under Roar Wold og Reidar Aulie. Han fant raskt frem til sitt eget uttrykk og allerede i slutten av 60-årene ser vi disse karakteristiske mangfoldige arbeidene stilt sammen kombinert med menneskeskikkelser i ulike utforminger, noe som vi ser i flere av de nyeste arbeidene hans fra denne stormønstringen. Utstillingen omfatter 60 malerier fra 1998-2002.
Det tredelte arbeidet Soldat I, II og III fra 2002 er et eksempoel på dette. Det viser et vell av skikkelser i friske farver. Verket 4590, 6 x 6 m (2002), er i seks felt og viser kolonner av små gråsorte skikkelser på lys bunn.
Det som er særpreget for denne siste perioden er de frodige bildene med et vell av bladverk i ulike kombinasjoner og farvesammensetninger med praktverket Blå (2002) i format 92 x 384 hvor farvenyansene lyser i de ulike lagene i billedflatene som er satt sammen av tyve mindre lerreter.
I Pergola I og II 300 x 120 viderefører han dette motivet, her i høst- og jordfarver. Serien Allegori I – IV alle på ca. 350 x 120 har samme motiv, men i ulik form og farvekombinasjoner hvor han bygger opp billedflaten med ulike sjablonformer som dels overmales, dels kommer til syne i overflaten.
I flere av bildene har han lagt på maling i tykke lag og fortetninger utført med brede kraftfulle røffe ‘strøk’. Dette gir en kroppslig relieffvirkning slik at stammer og bladverk i en sterkt stilisert form nærmest kryper ut av billedflaten som i Januar, Februar, September og Oktober fra 1998. Videre i arbeidene Haven i Habas I – II hvor billedflaten er satt sammen av henholdsvis ni og atten mindre lerreter samt Parken i Habas.
De to triptykonene Min afrikanske reise I 200 x 720 og II 170 x 510 er enorme verk hvor han viser til fulle sin kombinasjonsevne av kraftig variert vegetasjon i jordfarver over felter av ruter i sort og hvitt, toppet med fantastiske kloder/soler i brennende oker og luende rødt.
Han viser også en sans for humor i blant annet verket Fuge fra 1999 30 x 250 hvor repeterende former i gulnyanser kombineres med sorthvite felt som kan assosieres med pianotangenter over dekorert med amorfe former.
Tre arbeider skiller seg ut med hensyn til farvebruk, Lyssøyle I og II og Skyggen 200 x 450. Her benytter han igjen en type sjablonteknikk med repeterende formserier som skaper variasjon i billedflaten. I tillegg påfører han store farvefelt i brunoker og beigehvitt som står som et abstrakt maleri mot bakgrunnen.
Jens Johannessen er en maler av internasjonalt format som med sitt mangfold og spennvidde i uttrykket har markert seg og står sterkt med sine verk. Han er representert i en rekke nasjonale og utenlandske museer og institusjoner. i forbindelse med utstillingen gis det ut en stor bok som også fungerer som katalog med verk i utvalg fra 1962 til 1998 og fra 1998 frem til 2002.
|