Premiere Dizzie Showteater 22.1.2009
Marc Camoletti: Boeing-Boeing
Christian Skolmen, Line Verndal, Hilde Lyrån, Ane Dahl Torp, Ingar Helge Gimle, Kjersti Holmen, Regi: Per-Olav Sørensen

På Dizzie Showteater var det i går premiére på den nesten femti år gamle farsen ”Boeing Boeing,” hvor arkitekten Bernard Stang (Christian Skolmen) bor i en lekkerbisk av en penthouseleilighet på Aker Brygge. Bernard har tre forlovede som alle er flyvertinner, og når den ene letter og setter kursen mot fjerne himmelstrøk, så lander den andre og gjør seg klar for en natt med sin forlovede. Klassisk farse i klassisk innpakning med slamredører og trusehumor. Hvis vi skal rettferdiggjøre denne farsen må vi tenke oss femti år tilbake da Boeingflyene nettopp hadde startet sine ferder over Atlanterhavet og flyvertinnene var stereotyp elegante med lik sminke og glatt hud. Plottet er da sjarmerende godt og vi kan ane sus av storhetstid og fremtidsoptimisme.

Midt oppi dette står husholdersken Edna Halvorsen (Kjersti Holmen) og Bernards barndomsvenn Robert Karlsen (Ingar Helge Gimle). De gamle blir eldst også denne kvelden. Ingar Helge Gimle har skapt en fantastisk figur som den strikkevest-slappe transelgeren fra Kristiansund. Robert forvandles til slutt til en kåtbukk av rang etter hvert som fristelsene blir flere og flere, og skjørtelengdene blir kortere og kortere.

Boeing Boeing blir fjærlett underholdning som til tider blir direkte pinlig, men hver gang Kjersti Holmen entrer scenen blir det fest.