Kulturnyheter

Merce Cunningham

Stenersenmuseet 28.9. – 20.10.2002
Merce Cunningham – Fifty Years
Utstillingen byr på en reise gjennom virksomheten til en av den moderne dansens mest profilerte og nyskapende personligheter. I samarbeid med CODA

Cunningham
Cunningham

I forbindelse med samtidsdansefestivalen CODA i Oslo hvor den kjente danser og koreografen Merce Cunninghams ensemble er en av de største attraksjonene, har Stenersenmuseet i samarbeid med festivalen skapt en fotoutstilling som viser ca. 25 store sort–hvitt fotografier fra Merce Cunninghams karriere fra 50-årene til slutten av nitti-årene. Utstillingen er kalt Past and Present – the Merce Cunningham Dance Company.

Merce Cunningham begynte tidlig å eksperimentere både koreografisk og i sitt valg av samarbeidspartnere når det gjaldt musikk og lydinstallasjoner med John Cage og Andy Warhol. I tillegg vises en videofilm som er en dokumentar som er med intervjuer med ulike personer som har arbeidet med Merce Cunningham eller har kunnskaper om hans arbeide.

Det er interessant å se disse øyeblikksutsnittene.

Sjekk også

Frida Kahlo

Er du i London i sommer er dette en utstilling du må få med deg. …

Naturens kraft

J. C. Dahl (1788–1857) var den norske kunstneren som kanskje mer enn noen annen skildret …